من اشتباه کردم

 

کار خیلی سختی است که قبول کنیم که ما اشتباه کرده ایم و گفتن آن حتی به خودمان کار سختی است و حتی سخت تر اگر بخواهیم آن را بلندتر بگوییم «من اشتباه کردم»، مخصوصاً به کسانی که برای ما خیلی مهم هستند و دوستشان داریم و یا می خواهیم که ما را دوست داشته باشند که کار خیلی دشواری است.
   گفتن « من اشتباه کردم» اگر از صمیم قلب نباشد و فقط به صورت کلمات لفظی از دهان ما بیرون بیاید هیچ گونه مفهوم و ارزشی ندارد. این امر مستلزم یک تغییر بزرگ و حقیقی در درون خودمان است زیرا ما احتیاج داریم بدانیم و قبول کنیم که ما اشتباه کرده ایم. حتی اگر این پذیرش برای ما تلخ و دردناک باشد. ما باید این موضوع را درک کنیم که بشر جایزالخطا است و هر کسی می تواند اشتباه کند. همچنین باید متوجه باشیم وقتی که به دیگران اعتراف می کنیم که ما اشتباه کرده ایم می توانیم یک تأثیر مثبتی در زندگی آن ها نیز بگذاریم. 
   بیان آشکار ما برای پذیرفتن اشتباه به عنوان مثالی از تمایلمان برای تغییر می باشد و می تواند دیگران را در تغییر خود در مسیرهای مثبت تشویق و یاری کند. « من اشتباه کردم» چند کلمه بیش نیست ولی می تواند به ما کمک کند که رفتار مثبت خود را بیشتر و بهتر کنیم. سهم این دگرگونی در تصمیم ما یک جوّ مثبت به جای جوّ منفی ایجاد می کند. 
   کله شقی و یکدندگی ما برای این که ما اشتباه نمی کنیم و حق با ماست می تواند باعث یک عقده و ناراحتی بزرگی بین دوستان و اعضای خانواده شود. بعضی وقت ها با بیان این که حق با من است منجر به یک جر و بحث هایی که ارزش ایجاد شکاف و ناراحتی را ندارد، می شود.
   خیلی وقت ها دوستی ها و یا روابط خانوادگی حتی سر کوچکترین جر و بحث از بین رفته و از هم پاشیده می شوند. عده ای از مردم قبول اشتباه را پایمال کردن و شکستن غرور خود می دانند. بعضی از افراد آن را سخت ترین چیز برای گفتن می پندارند.
   ولی به مرور زمان و با بالا رفتن سن، برایمان خیلی آسان تر می شود زیرا ما می دانیم که انجام عمل ما بیشتر از اشتباهاتمان است و با پا به سن گذاشتن شما اشتباهاتی را در زندگی داشته اید و به خود و دیگران قبولانده اید که شما عاری از خطا نیستید. ما از قبول اشتباه وحشت داریم. واقعیت این است که با پذیرفتن اشتباه ما هم خودمان و هم دیگران را آزاد و آسوده کرده ایم که یک علامت بلوغ فکری و خردمندی می باشد. همچنین یک علامت قدرت است، که ما می توانیم متواضع باشیم. مردم تواضع و شکسته نفسی را تحسین می کنند و از افرادی که فکر می کنند عالم دهر هستند، بیزارند.
   گفتن « من اشتباه کردم» همچنین یک رویه و طرز عمل خوب و التیام بخش محسوب می شود. تصدیق و تأیید اشتباهاتمان نه تنها از نظر روحی و فکری بلکه از نظر جسمی هم ما را آسوده خاطر خواهد کرد. یک رابطه ی اساسی بین سلامتی فکر و جسم وجود دارد. قبول گناه به جای دفاع از آن، بخشش به جای عداوت و دشمنی و قبول چهره ی واقعی مان، تقصیرها و اشتباهات، همه می توانند حالت نگرانی و دلشوره و دردهای عصبی را که باعث می شوند سلامتی ما را به خطر بیاندازند از بین برده و یا حداقل کاهش می دهند. وقتی ما خود را از زیر بار سنگین اجبار به گفتن «حق با من است» و یا « اشتباه نمی کنم» رها می کنیم، دیگر ترس و وحشت این را نداریم که دیگران قضاوت بکنند که ما اشتباه کرده ایم.
   ما همه باید بدانیم علی رغم اشتباهاتمان، بیشتر مرد می توانند افراد دیگر را قلباً بخشیده و بالاخره آن را فراموش بکنند. ما همچنین می توانیم با بخشیدن افرادی که اشتباه کرده اند و یا مقصر بوده اند خود را به سوی آرامش سوق دهیم.
   « من اشتباه کردم» یک عبارت قوی برای افراد مثبت اندیش می باشد زیرا می تواند تمام درد و رنج های روابط تحمیلی را از بین برده و یک مذاکره و گفت و گو را به پیش ببرد، جر و بحث را خاتمه دهد و یک روند بهبودبخش را شروع کند و حتی دشمنی را به دوستی تبدیل کند. البته برای بعضی افراد یک ریسک می باشد. پذیرفتن اشتباه می تواند تهدیدی به اعتبار و مقام و رتبه شما باشد ولی داشتن خیلی چیزهای ارزشمند در زندگی مستلزم ریسک کردن است. آن را امتحان کنید. خواهید دید که چندان هم ترسناک و هولناک نیست که شما تصور می کردید و به مرور زمان آسان تر هم خواهد شد. زمان آن می رسد که ببینید چه احساس آرامش و آسودگی خاطر خواهید داشت.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی و همچنین درمان افسردگی،درمان وسواس و... در غرب تهران به شماره های درج شده در صفحه نخست سایت دنیا رضایی مراجعه نمایید.

با تشکر
مرکز مشاوره و روانشناسی مهرآسا بهترین مرکز مشاوره غرب تهراندیگر مقالات مرتبط روانشناسی

:: درمان وسواس فکری و عملی(با افکار وسواسی چه کنم؟)
:: درمان افسردگی (آیا افسرده هستم؟)
:: درمان وسواس فکری(هر فکری که به ذهنتان خطور می کند، باور نکنید.)
:: مشاوره تلفنی ازدواج(آدم‌هاي خوبي که نبايد با آنها ازدواج کنيد!)
:: درمان اضطراب(چطور از شر اضطرابم خلاص شم)
:: مشاوره تحصیلی تلفنی(چند نکته کلی مطالعه ی بهتر مطالب درسی)
:: مشاوره خانواده(راز عشق های ماندگار)
:: درمان اضطراب و استرس( کاهش نگرانی با پذیرش بلاتکلیفی های زندگی)
:: مشاوره خانواده تلفنی(علل نابسامانیهای زناشویی)
:: درمان ترس و استرس(غذا دادن به ببر)
 Share تاريخ: 1396/11/02 مشاهده : 482

, , , , , , , , , , , , ,گذاشتن نظر