درمان ترس و استرس

 

غذا دادن به ببر !!!

به وضع اسف بار مردی توجه کنید که یک بچه ببر دارد. بچه ببر علیرغم این که کوچک است، ولی به طور وحشتناکی غرش می کند و غذا می خواهد. مرد از غرش های وحشیانه ببر می ترسد و فورا یک تکه گوشت بزرگ به او می دهد تا ساکت شود. 

آن وعده غذا برای مدت کوتاهی ببر را آرام می کند و در عین حال باعث می شود که ببر بزرگتر شود. هر روز، وقتی ببر با غرش های خود مرد را می ترساند، او با عجله به بچه ببر گوشت می داد. بدین ترتیب هر چه بچه ببر بیشتر غرش می کرد، مرد بیشتر به او غذا می داد و این کار باعث می شد که بچه ببر، بزرگتر، ترسناک تر و خطرناک تر شود.  

یک روز که ببر حسابی بزرگ و قوی شده بود با چنگال هایی شبیه خنجر، غذای مرد تمام شد و دیگر چیزی نداشت تا به ببر بدهد. علیرغم این که مرد قبلا به او غذا داده بود، غرش های ببر مدام گوش خراش و تهدید کننده تر می شد. ببر این چیزها را متوجه نمی شد و غذا می خواست و مرد غذای خوشمزه ای بود. افکار ترس آور و پیش گویانه ی شما درست مثل ببر هستند. هر چه بیشتر شما را می ترسانند، با تسلیم شدن به آن ها و اجرای اوامرشان، بیشتر به آن ها غذا می دهید و هر چه بیشتر به آن ها غذا می دهید، آن ها قوی تر و ترسناک تر می شوند. 

برای لحظه ای فکر کنید. وقتی یک فکر ترسناک به شما می گوید از چیزی اجتناب کنید، چه کار می کنید؟ گاهی اوقات تسلیم می شوید و قید چیزی که شما را ترسانده است، می زنید. ذهن تان به شما می گوید خانه بمانید زیرا ممکن است در مهمانی، احساس خجالت یا ناراحتی کنید. یا ذهن تان به شما می گوید اگر کارتان را تغییر دهید، شکست خواهید خورد و در نتیجه با شکست رو به رو می شوید. یا ذهن تان به شما القا می کند اگر راجع به آن موضوع خاص صحبت کنید، همسرتان عصبانی خواهد شد. بنابراین ترجیح می دهید سکوت اختیار کنید. 

هر بار که با اجتناب از کارهای مورد دلخواهتان، از افکار پیش گویانه و ترس آور خود پیروی می کنید، ترس هایتان شدیدتر و پابرجاتر می شوند. و نهایتا ببر ترسناک آن قدر بزرگ می شود که شروع می کند به نابود کردن زندگی تان. 

وقتی افکار پیش گویانه و ترس آور به ذهن تان خطور می کند، از خودتان بپرسید: 

ذهنم سعی می کند مرا از انجام چه کاری باز دارد؟ 

اگر از دهنم پیروی کنم و به حرف او گوش کنم، از چه هدف یا تجربه با ارزشی در زندگی ام صرف نظر کرده ام؟ فرصت انجام چه کارهای مهمی را در زندگی ام از دست خواهم داد؟ 

آیا می خواهم به قیمت انجام کارها و برنامه های مهم زندگی ام، با این ترس ها رو به رو شوم؟ 

یا این که می خواهم به افکار ترسناکم گوش فرا دهم و به ببر گرسنه خوراک برسانم؟برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات مشاوره و روانشناسی و همچنین درمان افسردگی، وسواس و... در غرب تهران به شماره های درج شده در صفحه نخست سابت  دنیا رضایی مراجعه نمایید.

با تشکر
مرکز مشاوره و روانشناسی مهرآسا بهترین مرکز مشاوره غرب تهران


دیگر مقالات مرتبط روانشناسی

:: درمان وسواس فکری و عملی(با افکار وسواسی چه کنم؟)
:: درمان افسردگی (آیا افسرده هستم؟)
:: درمان وسواس فکری(هر فکری که به ذهنتان خطور می کند، باور نکنید.)
:: مشاوره تلفنی ازدواج(آدم‌هاي خوبي که نبايد با آنها ازدواج کنيد!)
:: درمان اضطراب(چطور از شر اضطرابم خلاص شم)
:: مشاوره تحصیلی تلفنی(چند نکته کلی مطالعه ی بهتر مطالب درسی)
:: مشاوره خانواده(راز عشق های ماندگار)
:: درمان اضطراب و استرس( کاهش نگرانی با پذیرش بلاتکلیفی های زندگی)
:: مشاوره خانواده تلفنی(علل نابسامانیهای زناشویی)
:: درمان ترس و استرس(غذا دادن به ببر)


Share تاريخ: 1396/10/26 مشاهده : 542

, , , , , , , , , , , ,گذاشتن نظر